December 2008

Onsdagen den 31 december 2008 - Nyårsafton

Gott Nytt År! Tog inga foton alls i år, men detta från förra året får duga :)

Vi var hemma och hade en tre rätters middag. Barnen hade varit med och bestämt maten så det blev följande:

  • Räkor på toast
  • Kycklingfajitas
  • Chokladpudding eller Creme Brulé

Barnen drack Champis och vi vuxna drack Champagne till alla rätter. Man måste ju få i sig en hel flaska så man får jobba på ;)

Barnen somnade vid halv niotiden. Tomas och jag tittade på en spansk film, Barnhemmet. Den var läskig och bra. Efter den tittade jag på Terror på Elm Street, det var länge sedan och den är fortfarande läskig.

Klockan 12 väckte vi barnen och vi tittade på fyrverkerierna här utanför. Efter en halvtimme så var alla trötta och sängen väntade. Sov gott och Gott Nytt 2009!

Tisdagen den 30 december 2008

Tog en promenad ner till viken. Det var vintrigt vitt av frost och is nästan överallt.

Måndagen den 29 december 2008

Jonatan experimenterar med is. Han ställer ut en liten hink med vatten och kollar om det fryser till in. Sedan tar han in den och kollar om det smälter, och så håller han på Vi har gjort ballonglyktor och tände ljus i dem på nyårsafton. Hade lite test innan för att se om det fungerade, och det blev så fint!

Har spelat lite julklappspel: Warioland: Shake dimension. Kul, och Jonatan var faktiskt ganska duktig på det. Jag gillar Wii :)

Söndagen den 28 december 2008

Gick och handlade lite. Hade tur och träffade på Annelie och Bengan i affären som tog med vår mat hem i sin bil så vi slapp bära på den. Jonatan var trött och gnällig med tog sig ända hem utan att avlida (trodde man inte ibland!).

Lördagen den 27 december 2008

Hemma igen och barnen leker med sina julklappar och vi vuxna läser och ser på film.

Fredagen den 26 december 2008 - Annandag Jul

Torsdagen den 25 december 2008 - Juldagen

Ännu en juldag hos mormor med släkten. Moster hade tävling som vanligt. I år var det tipspromenadfrågor och man hade 1, X eller 2 som alternativ. Inga andra tolkningar var ok, antingen rätt eller fel (bäst att vara tydlig med reglerna innan ;) Det var otroligt svåra frågor. Som "Vilket år infördes att man skulle ha varningstriangel i bilen?". Man blev inte så mycket klokare av svaren som ofta var tre årtal efter varandra.

Jag lyckades få ihop 9 av 12 poäng och vann!!! Fick välja en blomma ur en kartong. Man fick inte ta av pappret så det vara bara att ta en. Jag fick lite hjälp att välja, sa att jag ville ha en som hade en chans att överleva hemma hos mig ;) Tomas vann också en blomma på sina 6 poäng och en 4:e plats.

Mamma delade ut sina julkort, som i år hade blivit till tavlor som hon målat. Svårt att välja måste jag säga, hade velat ha nästan alla. Att hon kan måla så bra!

Onsdagen den 24 december 2008 - Julafton

Vaknade på julaftons morgon och tittade ut. Trodde nästan inte mina ögon, det hade snöat!!! En vit jul? Hur länge sedan var det tro?

Barnen tittade på film på morgonen innan vi åkte och hälsade på farmor 1 och 2. Väl hemma så blev det julmat *mums*

Sedan var det en plåga (för barnen) att behöva vänta på julklapparna ;)

 

Tisdagen den 23 december 2008

Innan vi åkte hjälte Tomas till med att flytta upp sängarna till nya våningen. Kommer nog bli fint där uppe, ska bli spännande att se hur det ser ut nästa gång vi kommer.

Åkte från Linköping mot Småland. Torra och fina vägar. Bilen är smutsig men inte så illa. Får se hur det blir på vägen upp.

Johan kom på kvällen och vi åt lite julig mat, som vi brukar. Gott med julskinka och den mörka senapen. Barnen var väldigt imponerade av den stora grytan med tomtegröt :)

Måndagen den 22 december 2008

Firade jul med julmat, klä granen och dansa runt den innan vi hade paketutdelning.

Söndagen den 21 december 2008

Vi packade ut i bilen och åkte iväg söderut efter lunch.

Lördagen den 20 december 2008

Tomas behövde handla lite julklappar (läs alla!) och jag behövde en till. Funderade på Huddinge centrum men Tomas ville in till Stockholm. Det var inte så farligt mycket folk i affärerna, bara man höll sig undan från Åhlens som var hemskt! Jag och barnen åkte hem med lite kassar och Tomas var kvar och handlade lite till.

Fredagen den 19 december 2008

Sista dagen. Packade ihop det sista (hoppas att jag inte glömde något) och sa hej då till alla. Eller kanske mer "vi ses nog igen". Vem vet, vi kanske träffas på en arbetsplats någon gång i framtiden :)

Torsdagen den 18 december 2008

Näst sista dagen på jobbet. Känns tråkigt att sluta, men jag har fått många fina presenter och trevliga ord. Känns så skönt att vara uppskattad och jag kommer att sakna många. Önskar att jag hade tid att göra personliga kort till alla och säga tack, men det går nog inte. Hinner inte ens med mina egna julkort, de får komma när de kommer (efter jul är väl inte så illa?).

När jag hämtade på dagis så sa fröken att det gick kräksjuka. Jag sa att Jonatan är nog hemma imorgon. Vill ju inte bli sjuka till jul och inte kunna åkta och hälsa på släktingar. Tomas jobbar hemifrån halva dagen och jag kommer hem tidigt, så det löser sig nog.

Lyckades med hjälp av grannen äntligen fixa kattvakt. Eller de har fixat kattvakt till sin katt, och hon kollar till våra också. Hon har vaktat dem innan så det går säkert bra. Skönt med goda grannar :)

Onsdagen den 17 december 2008

Fick en liten tomte av F som också slutar. Gulligt att hon tänkte på mig. Jag tänkte göra ett kort till henne med ett speciellt papper men hittar inte det så det får bli ett vanligt kort och lite choklad (det är aldrig fel med choklad)

Vilken dag! Jag har nog varit mätt hela dagen, och jag hade inte ens lunch med mig! Klockan 9 hade vi Julfrukost på jobbet. Alla hade tagit med något. Jag hade med Tomas goda lussebullar. Det fanns skinka, köttbullar, rödbetssallad, flera sorters bröd, cheddarost, lussebullar, chokladkakor, godis, knäck, pepparkakor, julmust. Har säkert glömt något. Det var hur mycket mat som helst! Till lunch åt de flesta rester och sparade sin matlåda till morgondagen.

Lunch åt vi ju sent eftersom alla var så mätta. En stund efter det hade vi sista gruppmötet (eller kanske mer gruppfikat). Vi hade lite pepparkakor, lussebulle och glögg. Jag fick en fin present (doftljus på ett fat och te som doftar underbart gott). Tack alla :)

Efter gruppmötet gick jag och träffade min chef på Proffice och gav henne ett julkort. Vi pratade lite om kommande uppdrag och hur allt fungerar. Får se vad som dyker upp. Jag tror nog att det kommer att lösa sig på ett eller annat sätt. Fick en julklapp också, en fleecefilt. Jag tycker det var en bra present, men Tomas undrade om vi verkligen behöver mer filtar ;)

Tisdagen den 16 december 2008

Dags att posta julkorten. Känner inte riktigt för något, är bara trött (tror att jag fått Jonatans förkylning). Det gör väl inget om de kommer efter jul? Ska nog ta med och ge till dem jag träffar i jul också så jag slipper skicka. Har tappat lusten lite känns det som.

Lunchade med Cissi, Susanne, Marika, Tanja och Carin. Fick fina glöggmuggar från Höganäs (bild från Höganäskeramiks hemsida). Gillar verkligen deras muggar och blev väldigt glad. Kommer att sakna er tjejer! Ska tänka på er när jag dricker glögg, och jag hoppas att jag får chans att bjuda er på lite glögg i de fina muggarna någon gång :)

Måndagen den 15 december 2008

Jag tycker om denna juldikt (som jag hade tänkt att ha i mina julkort i år), men den stämmer inte i år (men fråga barnen, de tycker det går sååå långsamt ;) tiden går så fort, hur ska jag hinna allt mysigt och pyssligt och gott jag vill hinna med? Kanske skulle sätta mig ner och bara blunda och äta lite marknadsnougat och lyssna på julmusik :)

En stjärna i vårt fönster, ett ljus på varje bord,
en lingonkrans på dörren, en sång – och glada ord.
En lukt av lack i huset, av hyacint och gran,
och hemligt pappersprassel och mycket marsipan.
Nu sitter vi och väntar, för allt är klart och gjort.

Just nu går julen sakta –sen går den väldigt fort!

Var på Papprika och pysslade julkort. Snabbfixade ihop 20 st!!! Saknas lite "God Jul" på vissa, men bra jobbat ändå tycker jag :)

Söndagen den 14 december 2008 -

Tomas bakade lussebullar *mums* och vi andra städade lite. Var också inbjudna på glögg till M & A. Barnen tyckte det lät kul och pratade glatt på, men när vi klev in så såg de att det var fullt med folk i lägenheten! Jonatan högg tag i mitt ben och ville nästan inte släppa. Ett anfall av blyghet som inte brukar drabba honom. Josefin var lite mer modig och ville ha lite smörgås och must. Jonatan tog det ett tag innan han tyckte det var ok att lämna mig. Det var trevligt sällskap och mycket gott på bordet :)

Lördagen den 13 december 2008 - Lucia

  Lucia med grått väder, inte så juligt alls. När vi skulle titta på lucia på tv så var lussebullarna slut! Blir nog att baka mer idag, man kan ju inte fira lucia utan lussebullar!

Vi försökte jula till det med att dekorera pepparkakashuset och göra lita godis. När jag skulle ta på kristyr så gick spritsen sönder, blev ganska ok men lite kladdigt här och där. Sött och gott ser det ut att vara, barnen vill äta upp det nu ;)

Vi gjorde godis på nougat och marsipan (hittade grön med päronsmak så man slapp pyssla med det). Barnen rullade in nougaten i marsipanen och skar i bitar. Jag gjorde schackrutiga godisar, lite pilligt men snyggt :)

Fredagen den 12 december 2008

Jag är hemma med Jonatan och vabbar. Han var lite förkyld igår men inatt så blev det värre och han har hostat mycket. Tomas gick med skolbussen med Josefin till skolan och jobbar sedan. Jag sov inte så bra inatt med en liten hostande Jonatan bredvid så det är skönt att vara hemma.

Torsdagen den 11 december 2008

Det blir Lucia på dagis idag eftersom Lucia infaller på en lördag i år. Det är första gången det är på morgonen, och tillsammans med Tumlaren.

Efter uppträdandet så var det fika inne på Delfinen som vanligt, mums med skinksmörgås med senap (Tycker mamma i alla fall :)

Onsdagen den 10 december 2008

Drygt en vecka kvar på jobbet nu bara. Ikväll ska jag iväg och pyssla på Papprika, har lite beställningar på gång och måste göra klart dem. Mina egna julkort kommer jag inte att hinna med i år, synd men så är det.

Tisdagen den 9 december 2008

En kollega på jobbet tappade sin mobiltelefon på bussen på vägen till jobbet. Hon ringde runt lite och till slut hittades den och hon skulle hämta den efter jobbet. Tur att det fortfarande finns ärliga människor!

Terminsavslutning för Raketen och Karlavagnen. De hade sånguppvisning med sånger från hela höstterminen. De flesta var klädda i luciakläder, men vissa hade vanliga finkläder eller helt enkelt vanliga kläder. De sjöng fint, och det var till och med två låtar på engelska. Jag glömde tyvärr kameran men fotade med mobilen bara för att komma ihåg att jag varit där.

Josefin hade en fin tomteklänning och stod naturligtvis på motsatt sida av vad vi hade satt oss...

Måndagen den 8 december 2008

Undrar om man kan köpa Jul-Risifrutti i år igen? Jag vill ha den nu, den är så god! Förra året tog ju inte Coop Extra i Huddinge centrum in den *muttrar* men man får väl hoppas att de blivit lite vettigare i år

Idag kom min "chef" på Astra och pratade med mig. Hon frågade om jag vill ha avslutningssamtal, och det kanske är en bra idé även om man inte behöver det. Och Daniel hade glömt sin choklad idag igen, hopplöst fall...

Söndagen den 7 december 2008 -

Jonatan gick på kalas klockan 11 och vi andra tog det lugnt hemma. Jag såg på lite inspelat, försökte komma på när jag spelat in det och med tanke på reklamen verkar det ha varit i september.

Lördagen den 6 december 2008

På eftermiddagen åkte vi till Huddinge centrum och handlade lite. Först köpte vi en skjorta till Jonatan, han ska nämligen vara prins imorgon på ett kalas och då måste man ju ha en riktigt fin skjorta naturligtvis :)

Jag köpte lite saker till mig också, en blus, en pyjamas och en mössa. Tänkte köpa en ljusstake att ha fyra ljus i eftersom jag inte hittar min gamla, men alla i hela centrum var slut! Har folk blivit galna? Måste väl ge mig upp på vinden och leta lite till då...

Fredagen den 5 december 2008

Daniel på jobbet sa att han hade med sin choklad idag, äntligen! Han gick för att hämta den men kom tillbaka utan choklad ? ? ? Han hade glömt den i bilen. Hmmm, undrar om vi får någon choklad alls...

Torsdagen den 4 december 2008

 

Onsdagen den 3 december 2008 - Jonatan 4 år!

Åkte hem tidigt från jobbet för att fira Jonatans födelsedag. Hämtade Josefin först och sedan Jonatan. När vi kom hem hade Tomas redan kommit hem. Jonatan fick öppna lite presenter i väntan på maten. Han fick:

  • boken om Mamma Mu och Kråkans jul
  • Mamma Mu och Kråkan som gosedjur
  • En fleecerock
  • 3 små robotar (Wall-E, Eva och en till)
  • En CD till boken "Kråkes vinterbok"
  • En Playmobilborg

Av allt han fick så var det borgen som fick barnens uppmärksamhet. De lekte med den resten av kvällen :)

Tisdagen den 2 december 2008

 

Måndagen den 1 december 2008

Trött efter helgen, borde få ha helg ett par dagar till när man haft besök.

 
December 2008
Ti On To Fr
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 25 26 27 28
29 30 31        

Lämna gärna en liten kommentar i gästboken!

 

Titta gärna in i december fotoalbum!

The WeatherPixie
Väder just nu!