Framsidan
Fotoalbum
Maria
Tomas
Josefin
Jonatan
Katterna
Webbplatskarta
Om
Gästbok
Biblioteket
Film
Pysseldagbok
Dagbok
Mat
Spel
Trädgård
Foto
Önskelista
Länkar
Helger
Gästbok

Juni 2008

Måndag 30 juni 2008

God middag är det snart! På jobbet och det är ganska lugnt. Jag faddrar och då kan man ju inte köra för fort, hon ska ju förstå vad hon gör också ;)

Barnen är på förskolan, men Jonatan tycker det aldrig blir sommarlov. Men nu är det bara 2 veckor kvar. Som vädret är just nu utanför fönstret så gör det inget att jag jobbar. Ösregn och grått *burr* Om jag var ledig skulle jag iofs kunna sitta i soffan med en kopp te och en bok, inte fel det heller.

Nu ska jag se om det inte är dags för lunch snart. Håller på med många saker samtidigt, men det verkar vara väntetid på allt just nu så det är lika bra att luncha. Med tanke på vädret är jag glad att jag har med mig mat så jag slipper gå ut.

Barnen hoppade från en säng ikväll ner på ett par kuddar. Jonatan slog sig och kom gråtande till mig och sa att han "bryt-de benet". Nu hoppas jag att det inte är något brutet utan bara en stukad fot. Vi skulle avvakta en dag tyckte sjukvårdsupplysningen. Han hade tidigare tagit fram en "pannare" som gör att pannan blir bättre och höll den lite mot foten. Jonatan ville inte gå på den utan vi fick bära ner för trappen när han skulle sova.

Söndag 29 juni 2008

Idag var vi på dop i Mariefred. Verkar vara en trevlig liten  sommarstad. Igår sken nämligen solen och vi åt glass mellan kyrkan och maten så barnen inte skulle svälta ihjäl (vilket Josefin var nära att göra). Lille Ivar som döptes uppskattade inte själva grejen, han skrek i kyrkan, mycket. Efteråt när han fick mat och fick sova blev det bättre.

Josefin & Jonatan lekte med sysslingarna I & E. Det tog ett tag innan de kom igång, men sedan hade de jättekul. De fick dessutom hjälpa Ivar att öppna doppresenterna. Kan säga att pappret flög av fort när 4 små barn slet av det ;)

Lördag 28 juni 2008

Idag tog vi en sväng in till stan med farmor och farfar. Vi tog en tur med häst och vagn runt Gamla stan. Det var kul tyckte Josefin. Jonatan somnade när det gungade så det var ju tur att det var gratis för honom ;)

Sa att vi får väl ta en turistbuss nästa år, och förra året blev det en båttur. Lagom med en sak om året kanske, för det kostar en del.

VI åt mat på en liten restaurang i Gamla Stan. Barnen tyckte det dröjde läääänge innan maten kom, men servitrisen hörde deras klagande och kom ut med deras mat innan vår var klar.

Vi gick en sväng förbi Riddagholmen (som vi åkte förbi med häst och vagn tidigare) och tittade in i kyrkan. Missade precis den guidade turen, synd. Måste nog tillbaka och lyssna på den någon dag för det var mycket spännande där inne.

Fredag 27 juni 2008

I helgen får vi besök av barnens farmor och farfar. Alltid kul :)

Torsdag 26 juni 2008

Tillbaka på jobbet. Lite lugn och skönt att få vila öronen efter gårdagen ;)

Barnen lekte med ett par kartonger som vi ska slänga. De tog hål i dem så att de hade en lucka och så kröp de in där och gjorde nästan en säng av dem. Jättekul att leka i tydligen. På kvällen så flyttades de upp på balkongen så inte någon främmande katt skulle komma och kissa på dem. Undrar om vi får slänga dem nu?

Onsdag 25 juni 2008

Sista dagen vabb, för nu verkar barnen blivit pigga helt plötsligt! Jonatan somnade klockan 7 igår kväll, trots att han sovit middag, och sov till klockan 7! Det var antagligen vad han behövde för att bli frisk. Förskola imorgon, japp, japp, japp!

Tisdag 24 juni 2008

Josefin hade fortfarande feber igår kväll, inte så mycket men ändå feber. Vabbar idag också.

Måndag 23 juni 2008

Vab med barnen. Jonatan är inte allt leka med, gnäll hela tiden. Vad jag än gör så blir det fel *suckar* Josefin är på lite bättre humör, men det är hon över huvud taget tycker jag.

Söndag 22 juni 2008

Åkte till IKEA och köpte ett golvskydd att ha under stolen i kontoret, kolon hette det. Köpte ett genomskinligt för det med blommorna på var lite knäppa färger tycker jag.

Lördag 21 juni 2008 - Midsommardagen

Lugn dag hemma. Jonatan fortfarande gnällig. Fick spela Mariokart på Wii för att han ville det. Kul faktiskt, jag har flera medaljer nu och har fått nya banor. Trodde inte jag skulle gilla ett bilspel så mycket. Mariocart Wiii!!!

 

Fredag 20 juni 2008 - Midsommarafton

Lugnt och skönt midsommarfirande hemma. Jonatans gnällighet blev förklarad av att han hade feber. Det var ju väntat eftersom många på dagis haft feber i veckan.

Den enda större aktivitet under dagen var att gå ut och plocka lite blommor.

 

Torsdag 19 juni 2008

Slutade tidigt idag, jobbade på fort och fick ta lite minusflex. Hoppade över lunchen så jag var hungrig på vägen hem. Handlade jordgubbar och färskpotatis, och körde förbi McD och fick äntligen lite mat!

Onsdag 18 juni 2008

Idag lunchade vi på Bolmen, där kan man köpa bakad potatis, sallad och pasta och liknande. Trevligt som omväxling, men lite för dyrt för att göra varje dag. Jag tog Cesar sallad som var mumsig.

Idag så skulle det med dubbelt så många barn som vanligt hem efter dagis. Men ibland kan det faktiskt gå lättare att ta hem 4 barn än 2.

Idag fick vi med Josefins pärm hem från förskolan. Hennes bil som hängt som namnskylt på hennes hylla var också med. Tänk att hon snart slutar och ska börja skolan. Vad fort det har gått!

Tisdag 17 juni 2008

När jag hämtade på dagis visade Josefin en påse som hängde på hennes plats. Jag undrade vad det var iden, en liten pärla eller något såg det ut som. I den påsen var hennes tand! Hon hade tappat den på dagis och var ganska stolt över sin glugg :)

Fröknarna hade tagit kort på henne och tanden och satt upp på anslagstavlan. De skrev: Idag den 17/6 2008 klockan 14:15 tappade Josefin sin första tand.

Är så glad att förskolan tar kort och dokumenterar sådana saker som man annars hade missat. Så kul att ha och titta tillbaka på.

Måndag 16 juni 2008

Ny vecka och mer jobb. Jag faddrar en tjej som är tillbaka efter en tids sjukskrivning. Det fungerar bra tycker jag.

Söndag 15 juni 2008

Efter frukost åkte föräldrarna hem. Vi ses snart igen för det är ju inte så långt kvar till semestern :)

Klockan 15 skulle Josefin på kalas. Det är väldigt många timmar att vänta. Hon skulle minsann ha sitt kalas tidigare fick vi veta ;)

Lördag 14 juni 2008

Jordgubbar till frukost, mums! Sedan tog vi tåget in till Stockholm Central och tunnelbanan till Slussen. Därifrån åkte vi båt till Djurgården och gick till Skansen.

Fredag 13 juni 2008

En bra dag, inte otursdrabbad på något sätt. På kvällen kom föräldrarna, det var länge sedan.

Torsdag 12 juni 2008

Jobb och mer jobb. Lite segt idag också, ska det vara så här? Jonatan hostar och flera barn på dagis har feber. Undrar om vi blir sjuka?

Onsdag 11 juni 2008

Åter till jobbet. Lysrören är verkligen irriterande starka och mina ögon gjorde ont. Tog lite värktabletter men jobbade verkligen inte på helfart idag.

På eftermiddagen hade vi gruppmöte på Taxinge slott, en liten utflykt innan sommaren. Satt och mumsade smaskig tårta och pratade lite om hur sommaren och hösten blir.

Barnen följde med kompisar hem och jag hämtade halv sju. De hade haft kul och lekt bra tillsammans, så kul :)

Tomas har 5-kamp ikväll med jobbet, trist att det regnar idag när det inte gjort det på så många veckor tidigare.

Fick en liten utmaning av Åsa (virve) som jag svarar på :)

För 15 år sedan (1993):
Hade jag gått ut första året på Matematisk Naturvetenskaplig linje med inriktning Kemi. Bodde i korridor med Tomas snett mitt emot.

För 10 år sedan (1998):
Bodde i lägenhet i Huddinge med Tomas. Jag pendlade till jobbet i Uppsala.

För 5 år sedan (2003):
Var mammaledig med Josefin som då var drygt 7 månader.

För 3 år sedan(2005):
Var mammaledig med Josefin, 2 år och 7 månader, och Jonatan 6 månader.

För 1 år sen (2007 ):
Arbetslös och stressad över att inte hitta jobb. Josefin grät och ville vara mer på dagis nästan varje dag, Jonatan ville vara hemma hela tiden. Dumma 15-timmars regel om dagis!

För 3 månader sen (mars):
Hade jobbat två månader på nya jobbet och börjat komma in i allt. Hade precis fått labbkörkort (den 29 februari) och fick göra analyser själv.

Igår (10 juni):
Var hemma och piggnade till efter första migränanfallet i år.

Idag (11 juni):
Har varit på Taxinge slott och ätit tårta.

Imorgon (12 juni):
Ska jobba, har planerat lite bränning bland annat.

Om ett år (2009):
Jobbar troligtvis kvar där jag är nu. Josefin har klarat av första året i skolan och Jonatan första året utan storasyster på dagis.

Tisdag 10 juni 2008

Lite piggare nu efter ett par migräntabletter och mycket sömn. Hemma idag också för jag vet inte om jag vågar lite på att jag kan tänka ordentligt idag.

Hämtade barnen på dagis klockan 16. Solen sken och det var inte så illa. I morse regnade det så de hade på sig gummistövlar. Såg nu att de som de har på förskolan är för små så jag måste väl köpa nya.

Har börjat titta på Terminator: Sarah Connor Chronicles på trean. Nu är första säsongen snart slut. Kanske skulle se filmerna Terminator och T2 igen för jag kommer inte ihåg så mycket. Serien utspelar sig efter T2 men innan domedagen.

Måndag 9 juni 2008

Helt trött i huvudet, kan inte läsa eller titta på något utan att känna av huvudvärken igen. Bäst är det att sitta och inte göra något där det är svalt. Stänger av datorn nu, skulle bara kolla migränmedicin på fass.se.

Tomas kom hem efter klockan åtta ikväll. Han blev sittande på ett pendeltåg strax efter Årstaberg för en kontaktledning åkte ner. Inte kul att sitta på ett varmt pendeltåg i flera timmar.

Söndag 8 juni 2008

Det verkar ha kommit en skur under natten, första regnet på länge. Men det är fortfarande väldigt torrt ute. Skulle nog behöva ett rejält dagsregn för att det skulle märkas. 30 grader idag igen, helt otroligt vad varmt det är ute!

Känner mig konstig, migrän på gång denna gången skulle jag tro.

Lördag 7 juni 2008

Inte lika varmt idag, kanske "bara" 25 grader. Hemma och fixar lite. Nästan hela altanen blev oljad, men sedan tog oljan slut så vi måste köpa mer. Josefin lekte med Agnes på förmiddagen och Elias på eftermiddagen.

Fredag 6 juni 2008 - Sveriges nationaldag

Sveriges nationaldag idag. Vi tänkte oss en tur till Skansen i värmen. När vi kom åt vi lunch, gott men inte billigt. Barnen åt pannkakor och Tomas köttbullar, jag åt god lax och färskpotatis *mums*

Sedan hittade vi en lekpark som invigdes, päronparken. Den hette så för att det stod ett stort päronträd mitt i parken och de hade planterat flera nya. Det var kul svampar att hoppa mellan och en sorts vattenbana att leka vid. Barnen testade att segla löv ner för hela banan. Det delades också ut pärondricka till alla som ville ha, och det passade bra i värmen.

Det fanns andra kul saker att göra också. Att sitta på en bom och slå ner varandra med kuddar var kul, fast det var nog så att båda två ramlade ner direkt när det försökte slå ner den andra.

Vi fick höra Charlotte Perelli när hon övade inför kvällens uppträdande. Barnen gillar henne men när nästa sångerska övade höll Josefin för öronen. Opera är inte riktigt hennes typ av musik verkar det som ;)

Det var en mycket varm dag, så när vi åkte hemåt kändes det ganska skönt. Vi köpte glass och åt på det nya luftkonditionerade tåget hem. Hemma fick vi öppna och släppa in lite svalare luft innan vi kunde vara inne. Varmaste dagen i år skulle jag tro.

Torsdag 5 juni 2008

Hurra, hurra! Idag är det Tomas födelsedag!

På vägen hem från jobbet gick jag genom Södertälje centrum. Hämtade min sommarpresent hos Proffice (te och kaffe och en tekula, tack!) samt köpte tårtbotten, jordgubbar och grädde.

När jag nästan var vid stationen träffade jag Marie med lilla tjejen (kommer inte ihåg vad hon heter). Marie är nästan klar sjuksköterska, så hon fick ett kort av mig. Nästan som om jag gjorde ett extra för att hon skulle få det :)

När jag hämtat barnen på dagis så åkte vi hem och gjorde tårta. När Tomas kom hem så hade vi dukat upp allt på bordet och sjöng för honom. Han fick boken "Aldrig fucka upp" av Jens Lapidus.

Onsdag 4 juni 2008

Idag fick Jonatan med sig en kompis hem från dagis. Moa har tajtat sedan mars att få komma hem till Jonatan och leka. De lekte mest ute och sprang runt och sjöng i solen :) Det är inte bara mina barn som tycker om att sjunga "Hero" verkar det som ;)

Fast Jonatan tyckte in om att Moa kladdade på honom sa han. Hon hade tydligen torkat av de glasskladdiga händerna på hans tröja ;)

Tisdag 3 juni 2008

När jag hämtade på dagis hade jag först ett samtal om barnen med en fröken. Sista gången för Josefin. Hon har en tjock pärm med saker samlade från alla år nu. Jonatans pärm börjar fyllas på rejält också. Allt är som vanligt på dagis verkar det som, de leker bra och äter bra.

När jag hämtat barnen på förskolan ringde Tomas och tyckte att vi kunde ta bilen till centrum och mäta honom där och handla. Vi tänkte ta en glass innan på McDonalds bara, men när vi kom in och min mage kurrade (som den gjort sedan klockan 15 idag) så blev det mat och glass till barnen.

Måndag 2 juni 2008

Måndag igen. Solsken och inte så stor lust att jobba, men som tur är så är det luftkonditionerat på labb så man märker nästan inte av det fina vädret, om man inte tittar ut vill säga.

Söndag 1 juni 2008

Alla hade lyckats sova inatt. Josefin och Saga vaknade och gick upp och lekte. Ännu en solig dag.

Josefin i hjälm och skyddsrock (tillklippt för att passa henne) som hon fick igår på öppethus. Hon har också vita tossor på fötterna som inte syns på kortet.

Lunchen åt vi ute i trädgården innan gästerna åkte hem. Lax i ugn med kokt potatis och yoghurtsås var mums.

 

 
 
Juni 2008      
Ti On To Fr
          1
2 3 4 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 29
30            

.....................................

Lämna gärna en liten kommentar i gästboken!

 

The WeatherPixie
Väder just nu!