Framsidan
Fotoalbum
Maria
Tomas
Josefin
Jonatan
Katterna
Webbplatskarta
Om
Gästbok
Biblioteket
Film
Pysseldagbok
Dagbok
Mat
Spel
Trädgård
Foto
Önskelista
Länkar
Helger
Gästbok

Maj 2008

Lördag 31 maj 2008

Efter frukost tog vi tåget mot Södertälje. Vi tog en fika när vi kom till centrum och gick sedan på bussen mot mitt jobb, där var också Pelle, Emanuel och Saga. Hurra! Barnen blev glada och skulle genast sitta tillsammans på bussen. Vi åkte en liten bit och var sedan framme.

Sedan gick vi mot öppet hus på Astra Zeneca. Där fick barnen testa lite olika saker. På labb var det lite olika experiment och saker att titta på. Svärmor gjorde rent sitt guldhalsband i ultraljudsbadet, det blev blänkande rent. Det var också fiskdamm där de fick en välfylld godispåse på kroken. Det var spännande med brandbilen och att man fick prova på att spruta vatten själv. Vi hann också fika i en matsal innan vi till sist gick en liten tur i en av fabrikerna.

Fredag 30 maj 2008

Jag jobbade och Tomas var ledig med barnen och farmor och farfar. De tog en tur in till Stockholm och var på Skansen samt tittade på skeppet Göteborg som hälsade på i Stockholm.

Torsdag 29 maj 2008

Jag slutade lite tidigare för det är Vårfest på dagis idag. Hade förberett lite igår men glömde köpa oliver till pastasalladen så jag handlade lite på vägen hem. Tur att jag åkte i god tid, för det var en olycka på E4an så jag fick krypköra i ca 20 minuter innan jag var förbi.

Jag kom till Vårfesten en halvtimme innan det började, då började det komma andra också och ta plats med sina filtar. Till slut kom barnen gående ner för backen. Först kom 5-årsgruppen utklädda i masker som de gjort själva och gröna bastkjolar. Sedan kom alla avdelningar, delfinen var sist och det var ett gäng fina hantverkare :)

Alla barnen sjöng och hade lite rörelsegymnastik, kul att se på :) Sedan dansade 5-åringarna afrikansk dans.

 

5-åringarna har under året haft en grupp, regnbågstenarna. Nu fick alla medalj och så en liten present av förskolechefen. En ask med en liten regnbågsten så de ska minnas sin tid på Guldfisken. Sedan blev det lite mer sång och så picknick för alla som tittade på tillsammans med barnen.

Onsdag 28 maj 2008

Jag tog bilen till jobbet och åkte hem lite tidigare. Jag åkte först hem och tog ner kattburen från vinden. Katterna tittade på mig och undrade varför de inte fick gå ut. Jag gick på toa innan jag skulle fånga in dem. När jag kom ut så låg Opus redan i buren. Hmm, smidigt. Stängde buren och tittade efter Lisen. Hon hade sett buren och reagerat lite annorlunda. Jag letade och letade men hittade henne inte. Fick till sist ta fram en konservburk och skramla med så hon kom fram. Då kom hon och tittade oroligt på mig och jamade lite. In med henne i buren och iväg till dagis.

Hämtade barnen och åkte till Tumba. Lisen jamade hela tiden. Mycket trafik genom Tullinge så det gick inte så fort. Lisen kräktes inte, kanske för att det gick så sakta? Vi parkerade i garaget och gick in till veterinären. Vi var lite tidiga men fick komma in direkt i alla fall. Katterna fick sina sprutor och veterinären kolla lite på dem. De är i bra skick båda två trots att de börjar bli till åren nu. Sedan hem igen. Nu jamade inte Lisen hela tiden och kräktes inte heller denna resa. Nu är det två år till nästa gång som tur är.

Tisdag 27 maj 2008

Vi åkte dit och efter lite mat på McDonalds så gick vi till lekparken. Jonatan ville sitta i bebisgungan, men jag sa att han var för stor för det och lyfte upp honom på en vanlig istället. Det visade sig att Jonatan kan gunga själv nu, man behöver inte putta på längre.

Måndag 26 maj 2008

Jobbar för fullt. Mycket att göra och vissa jobbar övertid och ser lite utarbetade ut. Jag orkar inte jobba övertid utan tar den helgledighet som jag har chans till.

Söndag 25 maj 2008

Jonatan sover inte alltid middag hemma nu, men ibland kan det bli lite mycket och han somnar på lite olika konstiga platser ;)

Lördag 24 maj 2008

Lördag och fint soligt väder. Lite fixande i trädgården. Äntligen så klippte vi buskaran nere vid bilen. Nu ser det ut som om det är mycket mer plats än innan. Ogräset försöker vi också få väck. Gräsklippning på gång.

Jag testade vårt nya kort till återvinningsstationen för första gången. Det fungerade bra och jag kom in. Det var en bil som kom efter mig som inte kom in och fick backa. Antingen hade han glömt kortet eller så hade han inget.

Fredag 23 maj 2008

En heldagskurs om Lean. Det var intressant, inte så långa pass och mycket diskussioner och övningar. Jag åt för första gången på en av restaurangerna. Det gick bli en bakad potatis med skagenröra, mums!

Torsdag 22 maj 2008

Länge sedan jag satt hemma och skrev ett godmorgoninlägg vid 8-tiden på morgonen :) Anledningen är att jag är föräldraledig idag med barnen, men inte riktigt än. Först ska Josefin och jag till skolan och titta. Jonatan får vara på dagis under tiden. Sedan hämtar vi honom och ger oss ut på en liten tur. Vi hoppas att Tomas kan komma med också, han skulle kolla med jobbet.

Jag har planerat en liten överraskning för barnen idag. De vet att vi ska ut på något och att vi ska åka tåg, men inte mer än så. Ska bli spännande att se vad de säger. Vad vi ska göra? Det kan jag inte avslöja än ;)

Överraskningen var en utflykt till Junibacken och Tomas kom också dit. Barnen tyckte det var jättekul och vill tillbaka igen.

Sagotåget var både fint, spännande och läskigt (Jonatan pratade om råttan som hyr ut till Nils Karlsson pyssling när vi skulle sova).

Vi såg en teater om Karlsson på taket och en om Mumin samt en liten sångstund. Det var kul att titta in till alla sagofigurerna men jag tror att Karlssons hus och tak var mest spännande för barnen. Det var så kul att leka där att de nästan inte ville se Muminteatern. Men vi såg den och gick sedan hem bara en liten stund innan det stängde.

En av de roligaste sakerna tyckte jag var att vi träffade Anna. Jag bodde inneboende hos hennes föräldrar för många år sedan när jag pluggade i Linköping. Blev så glad av att träffa henne, och hon blev glad av att träffa oss :) Tomas och jag träffades ju när jag bodde där så vi känner henne båda. Kul :)

Onsdag 21 maj 2008

Tomas fick hämta på dagis idag. Jag höll på med så mycket saker så att jag inte var säker på att jag skulle hinna klart allt och hämta på dagis. Tror jag fick in allt innan jag gick hem. Nu ska jag inte jobba förrän på måndag igen eftersom det är inskolning imorgon och kurs på fredag.

Tisdag 20 maj 2008

När jag kom för att hämta barnen så ringde det i telefonen. Det hela slutade med att jag fick med mig Josefin hem samt en kompis och Jonatan fick följa med kompisens lillebror hem. Byte av barn sker innan läggdags ;)

Måndag 19 maj 2008

Måndag igen. Trött. Jonatan väldigt trött och gnällig. Behöver gå och lägga sig tidigare tror jag.

Söndag 18 maj 2008

Regn och grått. Mitt på dagen satt jag och läste en bok och var tvungen att tända lampan. Städade också. Har röjt skrivbordet och kan nu sitta där och pyssla igen. Har lite kort att göra så det är bäst att sätta fart nu.

Lördag 17 maj

Efter frukost ringde Emelie och ville prata med Josefin. De två sa inte mycket så mammorna fick ta över. Jag gick med Josefin och Jonatan till dem så de fick leka lite. Vi sa att vi skulle träffas klockan 14 vid Villaföreningens vårfest på dagisgården.

Det var inte det bästa vädret för en vårfest, men barnen hade kul ändå. Det fanns fiskdamm och en hoppborg, och så gick vi en tipspromenad. Frågorna var uppdelade i barnfrågor och vuxenfrågor. Barnen kunde svara på sina frågor, men det var svårare med vuxenfrågorna. Vi fick chansa ganska ofta.

Det bjöds också på grillad korv och vi köpte lite saker på loppisen (2 pockemon och en digimon). Jonatan vann en godispåse för alla rätt på tipspromenaden, Josefin fick en klubba för att Tomas antagligen svarat fel på någon fråga (hon var lite ledsen en stund). Tomas och jag fick också priser, men jag tror inte vi hade många rätt. Det var däremot två som hade alla rätt och vann stora fruktkorgar.

Lillebror fyller år så jag ringde och grattade. Han var i huset och höll på att fixa. Låter spännande med allt, ska bli kul att se huset när det är klart :)

Fredag 16 maj 2008

Sista dagen med bil. Klockan 6 på jobbet. Behöver en helg och få sova lite nu känner jag.

Torsdag 15 maj 2008

Tidigt på jobbet igen, jobbar på och hämtar lite tidigare. Fördel med att köra bil, men dyrt blir det. Nästa vecka får det bli månadskort igen.

Våren är här på riktigt och alla träden har blivit gröna. Tänk att det kommer så fort varje vår och att man vänjer sig vid allt det gröna så fort.

Onsdag 14 maj 2008

Idag ska jag inte jobba utan gå en kurs istället. Den ska vara i Gärtuna. Får se om jag känner någon där men jag tror inte det. Ingen från jobbet ska gå i alla fall.

Tisdag 13 maj 2008

Klockan är 7:02 och jag är på jobbet och ska starta en titrering snart, ska slänga in lite andra saker först i en ugn. Ska säga till att jag måste vara ledig eftermiddagen den 29:e också, det är vårfest på dagis då. Alltid kul att se vad de hittar på :) Hoppas att barnens farmor och farfar hinner hit till vårfesten, skulle vara kul att ha med någon för en gång skull.

Jag är allergisk, men det är ju svårt att låta bli att vara ute så kliande, röda ögon får jag väl stå ut med. Det är den skönaste tiden på året nu tycker jag (och det kommer jag säkert tycka i höst och vinter och sommar också ; )

Måndag 12 maj 2008

Värmen försvann lika snabbt som den kom. Hälften så varmt som igår.

Söndag 11 maj 2008

Sommarvärme! Barnen badade ute i poolen på altanen. Härligt :)

Lisen tandlös vill något och jamar. Man kan se att den ena stora framtanden nere har ramlat ut. Kanske inte så konstigt om man tänker på att hon är 15 år gammal och inte har borstat tänderna så mycket. Snart dags för vaccinering, då får vi se vad veterinären säger om Lisen och Opus. De är ju inte tjocka utan som de ska vara tycker jag, och en tand kan man ju klara sig utan om man får all mat serverad på fat.

Lördag 10 maj

På Papprika, men det var inte så många andra där. Två kunder och så Peter som fikade (tack för mums mumsen). Men vad kan man vänta sig när det är 25 grader och sol ute? Björkpollen är det ute också så det var inte så illa att vara inne. Hann inte med så mycket pysslande som jag trott.

Fredag 9 maj 2008

Mitt månadskort gick ut igår så idag får det bli bilen. Passar på att åka lite tidigare så jag kan hämta tidigare, det är ju fredag :)

Torsdag 8 maj 2008

Idag ska Josefin och ett gäng från 5-årsgruppen hälsa på i skolan. De kommer att vara ute och kolla gården lite. Det är 13 av 16 barn som ska till samma skola så hon känner ju några lite i alla fall.

Onsdag 7 maj 2008

Här händer det inte mycket. Hinner knappt titta in på datorn mellan jobbet, dagishämtning, matlagning och annat. Var tar timmarna vägen? Ikväll är det föräldramöte på Josefins skola. Vet inte om vi har barnvakt så vi kanske tar med barnen. Ska bli spännande att höra lite om skolan. Hoppas att klasslistorna är klara också så vi får dem, är så nyfiken på vilka som hamnar i hennes klass :)

Tisdag 6 maj 2008

 

Måndag 5 maj 2008

 

Söndag 4 maj 2008

Riktigt sommarväder! Första gången vi klippte gräsmattan i år, men inte den sista. Barnen var ute nästan hela dagen :)

Jonatan kom in och sa att jag skulle komma fort, för Josefin hade klättrat jättehögt upp i ett träd. Jag tittade ut och hon satt kanske en meter upp i en liten rönn. Hon tappade skon och behövde lite hjälp för att ta sig ner, det såg mest kul ut med Josefin i det lilla trädet :)

Lördag 3 maj 2008

Vi åkte hemifrån klockan 10 och kom hem efter bolibompa. Gick förbi Gröna Lund på vägen och det var jättelång kö, konstigt att de öppnar så sent bara. Klockan 12 är för sent. Om de började tidigare skulle de med små barn kunna vara ute när de med större barn kom ;) Vi åt vår lunch utanför och tittade på människor och apor (två utklädda människor i apkostym kom vi fram till).

En hel dag ute på Skansen med sockervadd, hästskjuts och många djur. Vi köpte årskort så nu kommer det säkert att bli fler besök. Jonatan klarade sig utan vagn och middagsvilan. Det gick bra med alla toabesök också. Vilka stora barn vi har!

Fredag 2 maj 2008

Jag tittade ut genom fönstret för jag hörde att barnen sjöng ute i trädgården. De stod på den stora stenen och sjöng för full hals. Den tänkta publiken var tydligen nedanför mot gatan för de vände sig mest åt det hållet. De hade plockat av stora blommor och hade dem som mikrofoner. Låten de sjöng var Charlotte Perellis Hero, väldigt poppis just nu.

Mulet och grått, regnigt. Jag spelade lite Zelda. Länge sedan jag spelade Wind Waker och jag är inte så van vid kontrollerna, men det blir nog bättre om jag övar lite. Barnen gillar att titta på när jag spelar. Nästan som tecknad film men man kan säga åt "gubben" vad han ska göra. Lite irriterande när de säger att man ska hoppa över ett hål, det är inte alltid så lätt...

Torsdag 1 maj 2008

Äntligen hemma och lite trötta kan man sammanfatta dagen. Inte så mycket ork, mest lek och läsning samt lite tv. Skönt med en slappdag och ändå flera dagar kvar av helgen :)

 
Maj 2008
Ti On To Fr
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 18
19 20 21 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

.....................................

Lämna gärna en liten kommentar i gästboken!
 

The WeatherPixie
Väder just nu!

Gamla dagböcker!